Wielki powrót do F1. Alfa Romeo razem z Sauberem.

Wielki powrót – Alfa Romeo wraca na tor F1

Nieco ponad trzy dekady – tyle trwała rozłąka włoskiego producenta aut wyścigowych, sportowych oraz luksusowych, czyli Alfa Romeo z królową sportów motorowych Formułą 1. Popularna marka z półwyspu apenińskiego złączy się z byłym pracodawcą Roberta Kubicy – Sauberem. Co przyniesie ta wielka dla fanów F1 rewolucja?

Słów kilka o Alfa Romeo.

Genezy jednej z najpopularniejszych w świecie marek samochodowych szukać należy w Mediolanie w roku 1910. Wówczas otwarto fabrykę zajmującą się montażem samochodów. Górnolotne plany oraz ambicje twórców przedsiębiorstwa skutecznie pokrzyżowała pierwsza wojna światowa, jednak ani ona, ani tym bardziej ta druga nie stały się przyczyną zamknięcia produkcji aut marki Alfa Romeo. Po animozjach wojennych przedsiębiorstwo wyszło na prostą nieustannie wzbijając się na wyższy poziom, czego konsekwencją była masowa produkcja aut osobowych, a także tych o przeznaczeniu sportowym. Alfa Romeo zaczęła coraz więcej znaczyć na rynku wyścigowym, a pokłosiem owego rozwoju stał się czynny udział w prestiżowych wyścigach F1.

Sauber – renomowany team.

Po zakończeniu lat świetności tytułowej marki na światowych torach pojawił się zupełnie nowy team założony przez byłego kierowcę Petera Saubera. Zespół wyścigowy funkcjonował w latach 1993-2005,a ponownie od roku 2010 po dziś. Duże sukcesy odnotowywał we współpracy z marką BMW, a walnie przyczynił się do nich jedyny w historii polski kierowca Formuły 1 – Robert Kubica. Z czasem jednak współpraca ta została przerwana, a zespół ponownie znalazł się na wyłączność w rękach szefa – Petera Saubera. Ów stan rzeczy trwał do niedawna, bowiem świat opłynęła rewolucyjna wiadomość, iż zespół podejmuje współpracę z Alfą Romeo. Czego możemy spodziewać się po fuzji światowych koncernów? Trudno na to pytanie odpowiedzieć na gorąco, mamy jednak pierwsze oficjalne informacje dotyczące współpracy obu gigantów branży motoryzacyjnej.

Informacje dotyczące współpracy.

W najbliższym sezonie i nie tylko, bowiem umowa została podpisana na kilka lat z góry zespół będzie występował pod nazwą Alfa Romeo Sauber F1 Team. Wspomniana umowa obejmuje współpracę na kilku płaszczyznach – technologicznej, strategicznej oraz komercyjnej. Za kierownicą nowo powstałego teamu znajdzie się piekielnie zdolny i rokujący debiutant Charles Leclerc, który może pochwalić się tytułem mistrza F2. Dotychczas brał on udział zaledwie w kilku sesjach treningowych najwyższego poziomu wyścigów, a jego jazda została pozytywnie zrecenzowana. Wakat drugiego kierowcy pozostaje otwarty, choć w kuluarach mówi się o etatowym kierowcy ze stajni Sauber, którym jest Marcus Ericcson.

Czekamy na pierwsze efekty.

Nowy model bolidu nosi nazwę C37 i został wyposażony w innowacyjną specyfikację jednostki napędowej Ferrari, a także zupełnie nowe rozwiązania aerodynamiczne. Zupełną nowością jest także specjalny system – hallo, którego celem jest również usprawnienie aerodynamiki pojazdu. Nowa koncepcja bolidu daje większe możliwości do zmian i ulepszeń w trakcie sezonu, co zdaje się być kluczowe w osiągnięci satysfakcjonujących wyników.

Komentowanie wyłączone.